Prvý marcový týždeň strávili žiaci 6., 7. a 8. ročníka základnej školy Povina na lyžiarskom kurze v Makove. Lyžiarsky výcvik bol určený pre lyžiarov, ako aj snowboardistov, celkovo sa prihlásilo 29 žiakov.

Žiaci boli rozdelení do skupín začiatočníkov a pokročilých lyžiarov. Po celodennom lyžovaní mali pripravený večerný program, ktorý otvorili samotní žiaci hrou „Opíš vec, ktorú si vyberieš“. V priebehu týždňa si vyrazili na prechádzku na horskú chatu Kmínek a štvrtkový večer uzavreli voľnou tanečnou zábavou.

Odbornou prednáškou o rýchlej pomoci pri rôznych poraneniach či zástave srdca žiakov oboznámil horský záchranár a profesionálny hasič Peter Dočár. Deti sa zapojili nielen do odpovedí dôležitých otázok, ale si aj na vlastnom tele vyskúšali masáž srdca, stabilizovanie polohy a ďalšie spôsoby pre záchranu života.

Pridanou hodnotou bola reálna ukážka na svahu, ako sa správať v prípade úrazu, čo ako prvé urobiť a ako sa postarať o lyžiara do času, kým príde horská služba. Simuláciu úrazov poranenej nohy, hlavy, rebier zrealizoval Janko Behúň, Katka Račková a Maroško Škorík.

„Ďakujeme Peťovi za teoretické, ale najmä aj praktické ukážky, ktoré deťom pomôžu nielen na svahu, ale možno aj v súkromnom živote. Cena života je nevyčísliteľná, preto považujeme za dôležité, aby naše deti vedeli, ako sa správať v kritických situáciách a poskytnúť prvú pomoc“, dodala starostka obce.

Lyžiarsky kurz v lyžiarskom stredisku Ski Makov gestoroval pán riaditeľ ZŠ Povina Ľubomír Kobeda, inštruktor František Drahník, pani učiteľka ZŠ a poslankyňa OZ Maťka Valiašková a starostka obce Alena Dudeková. Ubytovanie, plnú penziu aj dovoz na vlek zabezpečil penzión Poľana.