Mestám a obciam zhasína nádej

Rokovanie Komory miest ZMOS odobrilo návrh protestnej iniciatívy s názvom „Mestám a obciam zhasína nádej.“ Ide o aktivitu, v rámci ktorej samosprávy v pondelok 30. januára 2023 zhasnú na pol hodinu verejné osvetlenie a takto budú vláde signalizovať nespokojnosť.

Predseda Komory miest ZMOS Jozef Božik v tejto súvislosti dodáva: „Minulý týždeň vo štvrtok sme mali prvé rokovanie komory v tomto roku. Venovali sme sa napríklad stratifikácii nemocníc a dopadom na samosprávy. Neobišli sme ani aktuálnu legislatívu, ktorá nám viac ubližuje ako pomáha. Tiež sme schválili Plán práce na prvý polrok, ale mimoriadne veľa času sme venovali problémom s energiami. A práve k tejto téme sme sa vrátili na dnešnom rokovaní, kde sme schváli konkrétnu formu prejavu našej oprávnenej nespokojnosti s neriešením vážnych problémov zo strany vlády.“ Jozef Božik v tejto súvislosti ďalej dodáva: „Minulý piatok sme v Čadci predstavili Kysuckú výzvu, ktorá je presným pomenovaním požiadaviek, na ktoré musí vláda rýchlo reagovať. Aj tam sme ďalší postup konzultovali s predstaviteľmi miest aj obcí. Preto pripravovanú protestnú iniciatívu vnímame ako nevyhnutnosť a očakávame, že ju bude zo strany vlády sprevádzať pochopenie a pomoc.“

Zhasnime verejné osvetlenie

Komora miest ZMOS preto schválila, a na všetky mestá a obce apeluje, aby dňa 30. januára 2023 v čase od 19:00 hod. do 19:30 hod. vypli časť verejného osvetlenia a vyslali tak vláde signál o potrebe veľmi rýchlej a účinnej pomoci v oblasti cien energií.

Zároveň samosprávam odporúča, aby prostredníctvom obecných rozhlasov, web stránok, sociálnych sietí a každým ďalším dostupným komunikačným spôsobom informovali:

„Vážení obyvatelia, pripájame sa k celoslovenskej iniciatíve „Mestám a obciam zhasína nádej,“ podľa ktorej dňa 30. januára 2023, v čase od 19:00 hod. do 19:30 hod. demonštratívne zhasneme časť verejného osvetlenia a dáme tak najavo, že situácia s neriešením cien energií pre samosprávy má mimoriadne vážne a negatívne dopady na plnenie mnohých našich základných úloh a povinností, čo sa dotkne aj bežného života každého z nás. Mestá a obce nie sú autormi problémov. Sú obeťami zlých  rozhodnutí vlády, a to, čo v tomto období najviac potrebujeme je rýchla a efektívna pomoc od vlády.“