Vážení rodičia,

nebudeme skrývať sklamanie. V piatok sme našli spôsob, ako vrátiť deti do školských lavíc, dnes už nemohli ani prekročiť prah školy. Žiaci druhého stupňa sa stali rukojemníkmi. Nová vyhláška č. 32 zakazuje skupinové vyučovanie v sociálne znevýhodnenom prostredí, ktoré sme chceli v našej škole zrealizovať. Nariadenia, ktoré každým dňom dostávame, neplnia socializačno-výchovné a ani emocionálne funkcie. Na strane rodín existuje mnoho prekážok, ktoré by sme dokázali cez skupinové vyučovanie odstrániť a deťom vrátiť školský režim a plnohodnotné vzdelanie. Na vstup do ZŠ v dnešné ráno bol defacto potrebný test. Pýtam sa, kde sme tie testy mali urobiť, keď v najbližšom odbernom mieste v KNM skončili v piatok o 15:00 hod a samotná vyhláška bola zverejnená v piatok o 19:40 hod. Cez víkend sa samozrejme netestovalo.

Žiaľ, podmienkou vyučovania je testovanie žiakov. Je nepochopiteľné, keď stovky ľudí môžu byť v kine, v obchodných domoch, vo verejnej doprave a piati žiaci nesmú sedieť v triede a vzdelávať sa. Je také jednoduché rozkázať a nezabezpečiť systém. Stále čakáme na usmernenie, ktoré nám teda povie, kedy do ZŠ príde testovacia jednotka, kto bude robiť testy a najmä, kto to celé zaplatí. Dočkáme sa vôbec toho, aby žiaci druhého stupňa opäť mohli navštevovať vyučovanie? Alebo sa to bude len posúvať? Už dnes beží siedmy mesiac, čo sa žiaci vzdelávajú dištančne. Je to neúnosné.

Nezľahčujeme situáciu s koronavírusom. Boli sme medzi prvými, ktorí vlastnoručne začali šiť rúška pre všetkých občanov a záchranné zložky v okrese, pri celoplošnom testovaní sme už vo štvrtok mali všetko pripravené. Ale to, čo robia s druhým stupňom základnej školy nemá obdoby. Prevažne ide o súrodencov, ktorí sú aj na prvom stupni či v materskej škole.

Chcem sa veľmi pekne poďakovať riaditeľovi a celému pedagogickému zboru za ochotu, čas i chuť. Za to, že sme spoločne hľadali a našli spôsob, ako deti dostať do plnohodnotného vyučovacieho procesu. Pre tento krát však zatiaľ márne. Veľmi si želáme, aby opatrenia, ktoré musíme so sklonenou hlavou prijímať, mali aspoň hlavu a pätu a nechýbal v nich zdravý rozum.

Od zajtra žiaci druhého stupňa pokračujú v dištančnom vzdelávaní podľa pôvodného skráteného rozvrhu. V prípade akýchkoľvek zmien vás budeme včas informovať.