Obec Povina v spolupráci s odborom prevencie kriminality kancelárie ministra vnútra SR upozorňuje na zvýšený počet pokusov o podvody na našich senioroch. Súčasný krízový stav v súvislosti s vírusom COVID-19 núti najmä staršiu generáciu zostať čo najviac doma, za zatvorenými dverami. Túto situáciu vo svoj prospech môžu zneužiť podvodníci, ktorých konanie Vás môže pripraviť o značnú časť majetku alebo celoživotných úspor.

ODPORÚČAME Vám preto riadiť sa nasledujúcimi radami:

  • ak vám niekto zazvoní/zaklope, pozrite sa cez pozorovací priestor alebo z okna. Ak sa za dverami nachádza neznáma osoba, pred otvorením sa spýtajte, v akej veci prichádza.
  • ak vás niekto osloví s tým, že vám zmeria tlak/teplotu a vykoná test na vírus, buďte obozretní. Môže ísť o podvodníka, ktorý si za falošný test vypýta finančnú hotovosť.
  • ak vám niekto ponúkne nákup potravín alebo inú pomoc, ktorá vyžaduje odovzdanie vašich financií/platobnej karty, overte si, či ide o aktivitu obce, v ktorej žijete.
  • ak vám niekto ponúkne podomový predaj rúšok/dezinfekcie a pod., nepristupujte na kúpu. Môže ísť o podvod s predraženou cenou a falošnými/nekvalitnými prípravkami.
  • ak vás neznáma osoba presviedča, aby ste podpísali “výhodnú” zmluvu, ktorej nerozumiete alebo neviete, o čo v nej ide, s najväčšou pravdepodobnosťou ide o podvod.
  • ak dostanete e-mail, v ktorom je uvedené, že môžete veľmi výhodne zhodnotiť svoje peniaze, vziať si úver s nízkym úrokom, zmeniť banku a pod., overte si túto informáciu.
  • buďte opatrní pri on-line objednávkach, najmä ak ide v súčasnosti o žiadaný tovar (rúška, dezinfekciu atď.). Ak si nie ste istí, požiadajte o názor osôb, ktorým dôverujete.                                                Ak budete svedkami takéhoto alebo podobného konania, neváhajte tieto skutočnosti oznámiť polícií na čísle 158. Ak ste sa stali obeťou trestného činu alebo máte pocit, že by ste sa ňou mohli stať, kontaktujte Informačnú kanceláriu pre obete vo vašom krajskom meste telefonicky 041/5117425 alebo on-line poradňou na www.prevenciakriminality.sk.