Štvrtok 24. februára 2022 sa zapíše do histórie. Na Ukrajine sa začal vojnový konflikt. Slovensko zasiahnuté prílevom ľudí utekajúcich z Ukrajiny si vyžiadalo opatrenia aj pre samosprávy. Na základe rokovaní a príkazov z krízových štábov Okresného úradu KNM mali obce povinnosť poskytnúť ubytovanie pre matky a deti, ktoré utekajú pred vojnou zo svojej rodnej krajiny.

V Povine sa pre účel núdzového ubytovania poskytol Urbársky dom, kde sa za pomoci pracovníčok Obecného úradu a dobrovoľných hasičov obce Povina pripravilo 30 lôžok na nocľah a jedálenská časť. Stravovanie bolo zabezpečené cateringovou spoločnosťou Quatrofoil, ktorej ďakujeme za spoluprácu.

V piatok 25. 3. pricestovalo autobusom 26 ľudí, z toho 11 matiek a 15 detí. Pri umiestňovaní boli prítomní i zamestnanci civilnej ochrany a pani prednostka Okresného úradu KNM. Niektoré rodiny sa len najedli, prespali a oddýchli a už v sobotu cestovali ďalej. Ďalšia časť odišla v nedeľu a v pondelok poobede už bol Urbársky dom prázdny.

Víkendová štátna výpomoc však nenechala chladnými konšpiračné média, ktoré tvrdili, že v obci boli ubytovaní černosi a muži, ktorí mali bojovať na Ukrajine. Obec sa proti všetkým dezinformáciám prirodzene bránila, keďže na zverejnených informáciách nebol ani kúsok pravdy. Žiadni černosi, žiadni ľudia z Afriky, žiadna petícia, len podpísaný príkaz na vykonanie núdzového ubytovania v zmysle nariadenia štátu.

Ďakujeme všetkým ľuďom, ktorí pomohli v tej ťažkej situácií, zapojili sa do vyhlásenej zbierky a ukázali, že aj v dnešnej náročnej dobe žijú dobrosrdeční a empatickí ľudia. Ďakujeme aj pánovi farárovi Holbičkovi a pani Barillovej – prednostke Okresného úradu za nákupy a podanie pomocnej ruky.

588E8A69-9198-4E10-BF49-3CFCACC107E7

https://www.ta3.com/clanok/232856/konspiratori-opat-v-akcii-dezinformacna-scena-zneuziva-utecenecku-krizu-na-slovensku?fbclid=IwAR1a-dGyI6mHZXqQwf_yuFsGPRvIE–k-rzyKlXqECmxNr-GtzS038vgCI8

https://mykysuce.sme.sk/c/22875525/novym-tercom-nenavisti-su-utecenci-z-ukrajiny-aj-ludia-ktori-sa-im-snazia-pomoct.html?ref=tit

Kysucká obec čelí útoku hoaxerov. Starostka ubytovala Ukrajinky, dezinformátori hovoria o černochoch